Bergslagen

Golfa i vacker natur

Lindesbergs Golfbana


Lindesbergs Golfbana är en 18-hålsbana med gångavstånd från stadens centrum.  Banan är varierande, där första nio spelas vid vattnen och sista nio är mer av skogskaraktär. Restaurang,  driving range och golf shop finns.
www.lindesbergsgk.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Nora Golfbana


Nora Golfbana är en 18 hålsbana som ligger vackert belägen i Östra Sund med utsikt över Norasjöns sydöstra del. Banan är ritad av Jeremy Turner och beskrivs i dag som en park- och skogsbana. Den är lätt kuperad med ett antal dammar och vattendrag. Här finns restaurang och driving range.
www.noragolfklubb.comlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Saxå Golfbana


Saxå Golfbana är belägen vid sjön Saxen mellan Hällefors och Filipstad. Banan har 18 hål och är en  kuperad skogsbana med någon form av vattenhinder vid 13 av hålen. Restaurang och golf shop finns.
www.saxagk.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Stjernfors Golfbana


Stjernfors Golfbana är en lätt kuperad skogs-och parkbana med 9 hål. Den är omväxlande, naturskön och bjuder på upplevelser och utmaningar både för nybörjaren och för dig med singelhandicap. Restaurang och driving range finns.
http://stjernforsgk.se.dinstudio.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Väder & temperatur
Nora
Lindesberg
Hällefors
Kopparberg
TURSAM | Rådhustorget | Box 88,  711 22 Lindesberg
0581-120 50 | tursam@telia.com
Ljusnarsbergs kommun
Nora kommun
Lindesbergs kommun
Hällefors kommun